Po pierwsze, nie szkodzić (oczekuje na wcześniejsze zatwierdzenie)

W końcu lekarz, który chce zasugerować, że amerykański zawód lekarski jest bezkształtnym, żarłocznym i bezkierunkowym kartelem, niegodnym nazwania go opiekunem (wydanie z 27 listopada). Fakt, że to uczucie musiało zostać skompromitowane w ironii o gęstości prawie Brechtów do opublikowania w szanowanym czasopiśmie zwiększa efekt.
Często mnie pytano, czy chciałbym pracować w Stanach Zjednoczonych. Hej człowieku , jak mi powiedziano, pieniądze są naprawdę dobre. Zawsze odpowiadałem, że wolałbym sprzedać diabelską duszę (może być szorstki, ale przynajmniej wiesz, gdzie stoisz).
Twój kraj, który wydaje 10 proc. Produktu narodowego brutto na opiekę zdrowotną , a mimo to ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności niemowląt i okołoporodowych w rozwiniętym świecie, jest tak przesiąknięty wątpliwą zasługującą na biedę argumentację, że reszta świat może tylko krzyczeć ze zdziwienia.
My, ubodzy Brytyjczycy, możemy wydawać się finansowo przywiązani do siebie przez wyćwiczenie społecznego sumienia, ale jako lekarze śpimy dobrze w nocy, wiedząc, że naszym zadaniem jest leczenie chorych.
David J. Brown, BM, BS
Quarry Ln., Yateley GU46 6XW, Wielka Brytania
Odniesienie1. Pruchnicki A. Po pierwsze, nie szkodzić (oczekuje na zatwierdzenie). N Engl J Med 1997; 337: 1627-1628
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Chociaż lubiłem czytać mityczny wywiad dr. Hippocratesa przez dyrektora personalnego organizacji zajmującej się utrzymaniem zdrowia (HMO), byłem rozczarowany, że Hipokrates nie był bardziej aktywistą. Mógłby nam pomóc, zapraszając dyrektora i ogólnie kierownictwo HMO do wypróbowania wariacji na temat ćwiczenia, które w swojej pierwotnej formie pochodziło z Grecji – łapanie oszczepów.
Marvin Cohn, MD
Nashville Memorial Hospital, Madison, TN 37115
Odpowiedź
Dr Pruchnicki odpowiada:
Do redakcji: Bardzo doceniam komentarze doktora Browna. Niestety, mam dla niego więcej złych wieści. Wydajemy 14 procent naszego produktu narodowego brutto na opiekę zdrowotną. Mógł nas pomylić z jednym ze stosunkowo wydajnych systemów w Europie Zachodniej lub Kanadzie, które wydają 10 procent. A może nie mógł rzeczywiście uwierzyć, że naród, który wyda tak dużo (1 bilion dolarów), nadal miałby znaczne braki w dostępie i jakości. Uważam też, że jest to niewiarygodne i smutne. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, nie trzeba przepraszać za sumienie społeczne. Biorąc pod uwagę, że wydatki stanowią 6 procent produktu narodowego brutto, byłby on w stanie pokryć każdego z jego mieszkańców dwukrotnie i mieć pieniądze, które pozostałyby, gdyby wydał tyle samo na opiekę zdrowotną, co my. A przecież brytyjski system opieki zdrowotnej jest nieustannie dyskredytowany przez naszą rzekomo liberalną prasę tutaj w Stanach Zjednoczonych.
Konstruktywna sugestia dr Cohna dotycząca gry w łapanie oszczepów byłaby jeszcze bardziej użyteczna, gdybyśmy mogli zaangażować niektórych naszych przywódców politycznych, których ograniczoną, krótkowzroczną, oportunistyczną i ideologiczną odmowę ustanowienia krajowego systemu opieki zdrowotnej, tak jak reszta świat przemysłowy pomógł nam wciągnąć nas w ten bałagan. Niestety, zorganizowana medycyna również nie jest całkowicie bez winy. Jak zauważył przed laty historyk Paul Starr: Wielka ironia polega na tym, że opozycja lekarzy i szpitali do publicznej kontroli nad programami publicznymi uruchamia siły przedsiębiorcze, które mogą w końcu pozbawić zarówno prywatnych lekarzy, jak i lokalne szpitale dobrowolne ich tradycyjnej autonomii. 1
Alec Pruchnicki, MD
Mt Synaj Centrum Medyczne, Nowy Jork, Nowy Jork 10029
Odniesienie1. Starr P. Społeczna transformacja medycyny amerykańskiej. New York: Basic Books, 1982: 445.
Google Scholar
[podobne: zielony jęczmień zastosowanieflexagen, amiodaron, ceftriakson ]
[więcej w: zielony jęczmień działanie, zielony jęczmień gdzie kupić, zielony jęczmień zastosowanie ]